V nadaljevanju vam predstavljamoinformacijo o tem, kako se obračuna davek na dodano vrednost (v nadaljevanju DDV) v dejavnosti gostinstva, pri prodaji menijev in prodaja kave skupaj z rogljičkom. |
Prodaja menija (prodaja hrane s pijačo)
Meni, ki je v gostinskem obratu sestavljen iz obroka hrane in (ene) pijače, je obravnavan kot enotna dobava in obdavčen z nižjo, 9,5% davčno stopnjo. Pijača k obroku hrane pomeni zgolj pomožno dobavo h glavni in je zato v okviru menija obdavčena po nižji stopnji. Da se takšen meni (hrana s pijačo) lahko šteje kot enotna dobava, mora biti naveden na ceniku (Cenik: menu 1, kosilo 1, …). Vsaka nadaljnja prodaja pijače (ali posebej naročene pijače) znotraj gostinskega obrata pa je obdavčena po splošni, 22% davčni stopnji.
Lahko pa davčni zavezanec na računu navede vsako posamezno blago in storitve ter uporabi pripadajoče davčne stopnje, 22% davčno stopnjo za pijačo in 9,5% davčno stopnjo za hrano pri čemer je potrebno ustrezno dopolniti tudi cenik.
Prodaja kave z / in rogljičkom
Napitki, kot so kava, čaj, kakav in podobno so, ne glede na to, ali jim dodajamo mleko, smetano in podobno, obdavčeni po splošni, 22% davčni stopnji. Gostinec, ki zaračuna kavo s smetano, (pri čemer cena vključuje stroške za kavo, mleko, sladkor in druge sestavine) na računu izkaže ceno za kavo s smetano, kar mora izkazovati tudi na ceniku (Cenik: kava s smetano).
V kolikor je rogljiček dodan h kavi in se posebej ne zaračuna, se ne obdavčuje posebej, rogljiček je sestavni del dobave kave s smetano, zato govorimo o enotni storitvi, dobava kave s smetano in rogljičkom, ki je obdavčena z 22% davčno stopnjo. Tovrstna dobava je evidentirana tudi na ceniku gostinca (Cenik: kava s smetano in rogljičkom).
Davčni zavezanec pa lahko na računu navede vsako posamezno blago in / ali ločeni storitvi ter uporabi pripadajoči davčni stopnji, 9,5% davčna stopnja za rogljiček in 22% davčna stopnja za kavo s smetano ob hkratni dopolnitvi cenika (Cenik: rogljiček, kava s smetano…).
Zakonska obrazložitev in članek v celoti, si lahko preberete v članku v reviji Obrtnik, Obrtnikov svetovalec, september 2017
Nižja davčna stopnja je torej določena le za prodajo hrane in pijače, razen alkoholnih pijač, kadar gre za dobavo blaga (in ustrezne kombinirane nomenklature), ter za storitve priprave jedi, ne pa tudi za storitve strežbe pijač.
Vir: Obrtnikov Svetovalec, september 2017, Tadeja Bučar, davčna svetovalka, specialistka pri OZS