Pred petkovo sejo Ekonomsko-socialnega sveta, na kateri bodo socialni partnerji obravnavali tudi točko o uskladitvi minimalne plače, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije opozarja, da se z dvigom minimalne plače za 5 odstotkov ne strinja.
Ravne na Koroškem, 18.01.2017 ... j.š.
Glavni razlog za nasprotovanje predlogu sindikatov, ki želijo dvigniti minimalno plačo za 5 odstotkov, je visok strošek plač v Sloveniji. Na OZS že ves čas opozarjamo, da mora Vlada na področju plač slediti politiki, ki bo vzpostavila bolj normalno razmerje med bruto in neto plačami. Zviševanje minimalne plače, kot ga poznamo pri nas, pa predstavlja le višanje stroškov dela in posledično manjšo konkurenčnost, še zlasti v primerjavi z državami, s katerimi tekmujemo na evropskem trgu (države nekdanje Jugoslavije), zato predlogu nasprotujemo.
Treba pa je vedeti, da bi lahko država pri mini davčni reformi upoštevala predlog OZS in bi namesto prestrukturiranja oz. mini reforme pripravila celovite ukrepe za izboljšanje konkurenčnosti in bi se lotila tudi sprememb na področju plač oz. stroškov dela v nižjih plačilnih razredih in tako zagotovila povišanje neto prejemkov tudi v največjem delu realnega sektorja.