Lani spremenjen 495. člen ZGD namreč določa, da se v premoženje družbe z omejeno odgovornostjo, ki je potrebno za ohranitev najnižjega zneska osnovnega kapitala (7.500 EUR), ne štejejo več posojila družbe:
|
Pravni posel, ki ni sklenjen v skladu s prejšnjim stavkom, je ničen in je opredeljen kot prekršek z zagroženimi visokimi globami.
Navedeno pomeni, da mora vsaka d.o.o. v svoji aktivi zagotoviti najmanj 7.500 EUR sredstev - premoženja, pri čemer se v ta znesek ne morejo šteti posojila dana zgoraj navedenim povezanim osebam, kot je to do lani bilo mogoče.
Družbe morajo svoje dejansko stanje aktive uskladiti z zgornjo zahtevo novele ZGD-1l najkasneje do 8. 8. 2016. To pomeni tudi vračanje posojil navedenih oseb, če aktiva d.o.o. ne dosega 7.500 EUR (v ta znesek pa se ne vštevajo navedena posojila). V nasprotnem primeru se zakon lahko tolmači, da je zagrožena visoka globa.
Gre za zakonsko zahtevo glede ohranitve najnižjega osnovnega kapitala v d.o.o. , katere namen je bil med drugim poseči tudi v prakso dvigovanja najnižjega dovoljenega osnovnega kapitala s transakcijskih računov novoustanovljenih družb z namenom ustanavljanja novih družb in njihovo prodajo fizičnim in pravnim osebam za nekaj 100 EUR.
Zlasti pa je namen, da je v družbi vedno vsaj za znesek minimalnega kapitala premoženja (aktive), namenjenega poslovanju družbe in tudi zaščiti upnikov. Zgoraj navedena posojila se za ta namen ne štejejo med aktivo družbe.