Poročilo o projektu Obvladovanje kostno-mišičnih bolezni in poškodb pri delu v obrtnih dejavnostih, ki ga je na podlegi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2015 in 2016 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. |
Projekt se osredotoča na dve ključni zdravstveni problematiki, ki zaznamujeta zaposlene v obrtnih dejavnostih. To sta kostno-mišične bolezni in poškodbe pri delu. Statistični podatki kažejo, da v Evropski uniji vsakih nekaj minut nekdo umre iz vzrokov, povezanih z delom. Poleg tega se na delovnem mestu vsako leto poškoduje na sto tisoče delavcev, drugi pa so zaradi stresa, preobremenjenosti z delom, kostno-mišičnih obolenj ali drugih težav, povezanih z delom, odsotni z dela (vir: Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu, 2010). Veliko teh stanj bi lahko preprečili oziroma omilili, zato se cilji tega projekta nanašajo tudi na razširjanje promocije in dobre prakse za zmanjševanje poškodb pri delu ter zmanjševanje števila kostno-mišičnih obolenj.
Na OOZ Ravne na Koroškem smo izvajanje projekta pričeli že v letu 2015. Dne 19.11.2015 smo izvedli Seminar za delodajalce na temo preprečevanja poškodb pri delu ter zmanjšanja števila kostno-mišičnih obolenj. Mirko Vošner, univ.dipl.var.inž., iz družbe BVD Ravne in mag.Stanislav Pušnik, dr.med., Specialist medicine dela, prometa in športa, sta prisotnim predstavila ključni zdravstveni problematiki, ki zaznamujeta zaposlene v obrtnih dejavnostih in sicer kostno-mišične bolezni ter poškodbe pri delu. Statistični podatki kažejo, da v Evropski uniji vsakih nekaj minut nekdo umre iz vzrokov, povezanih z delom. Poleg tega se na delovnem mestu vsako leto poškoduje na sto tisoče delavcev, drugi pa so zaradi stresa, preobremenjenosti z delom, kostno-mišičnih obolenj ali drugih težav, povezanih z delom, odsotni z dela. Na Koroškem se je število izgubljenih koledarskih dni zaradi zadržanosti z dela v letu 2014 v primerjavi z letom 2013 povečalo za 1,8%, kar predstavlja 26% več kot povprečje v Republiki Sloveniji. Predstavila sta dejavnike tveganja za kostno-mišična obolenja ter ustrezne ukrepe za zmanjšanje teh tveganj. Podala sta konkretne ukrepe za izboljšanje stanja, npr. sprememba postopka dela, če je potrebno nabaviti pripomočke za dvigovanje bremena, izboljšati ergonomijo delovnega mesta ter spremneniti življenski slog zaposlenih. Za ustvariti oziroma vzdrževati zdravo podjetje so pomembni trije bazični elementi; dobri delovni pogoji, zdravi zaposleni in dobra delovna klima.
V okviru aktivnosti projekta smo v torek, 15.3.2016, organizirali dogodek z nazivom Dan za zdravje zaposlenih. Velik interes, saj se je dogodka udeležilo 40 udeležencev, je dokaz, da se tematika dotika prav vsakega izmed nas, kajti pomembno se je zavedati, da smo lahko obremenitvam na delovnem mestu, v družinskem življenju in prostem času kos le, če redno skrbimo za svoje zdravje in počutje.
V prvem delu dogodka smo izvajali preiskave zdravstvenega stanja oz. temeljnih paramertrov krvne slike. Sodelavki našega partnerja na projektu BVD Ravne d.o.o. sta izvedli meritve kazalcev zdravstvenega stanja in sicer:
Po končani preiskavi je vsak udeleženec prejel kartonček izmerjenih vrednosti temeljnih parametrov krvne slike oz. lastnega zdravstvenega stanja.
Kako uživati prehranska dopolnila in katera so učinkovita za zboljšanje zdravstvenega stanja, nam je predstavila naša članica Alenka Janet, ki je nudila tudi individualna svetovanja glede uživanja prehranskih dopolnil.
V drugem delu dogodka nam je predstavnik družbe BVD Ravne d.o.o. predstavil pomen osveščanja delavcev za preprečevanje poškodb pri delu ter zmanjševanje števila kostno-mišičnih obolenj. Predstavil je še naslednje vsebine; kaj predstavlja nevarnost za nastanek poškodb in nastanka KMB na delovnem mestu in kako jih lahko tudi sami obvladujemo in preprečujemo, kakšne izboljšave lahko dosežemo, krepitev kostno-mišičnega sistema in predstavitev dobrih praks.
Varen obrtnik – brezplačna mobilna aplikacija
»Projekt Obvladovanje kostno – mišičnih bolezni in poškodb pri delu v obrtnih dejavnostih je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja na delovnem mestu v letu 2015 in 2016 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije«.