Člani Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) so se včeraj sestali z ministrom za finance dr. Dušanom Mramorjem, s katerim so se pogovarjali o načrtovani mali davčni reformi. Minister tokrat ni predstavil izdelanega predloga reforme, ampak je predstavil namene ministrstva in prisluhnil predlogom in težavam obrtnikov in podjetnikov. |
Minister Mramor je poudaril, da je namen tokratnega obiska predvsem izvedeti od obrtnikov in podjetnikov, ali je po njihovem mnenju davčno prestrukturiranje smiselno ali ne in če je, na kakšen način. Skupaj s sodelavci je predstavil dejstva, ki bodo podlaga za pripravo davčne reforme, izdelanega predloga sprememb zakonov pa tokrat minister še nima. »Tokrat želimo narediti bolj prav, kot pred novim letom. »Ne želim biti všečen, želim le, da so stvari narejene dobro in da dajejo rezultate,« je med drugim dejal dr. Mramor.
Že večkrat je bilo povedano, da želijo obrtniki in mali podjetniki, združeni v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, obdržati olajšave, želijo si znižanja obremenitve dela, odprave nesmiselnih administrativnih ovir ter znižanja javne porabe. »Pričakujemo razbremenitev malega gospodarstva. Želimo davčno reformo, ki bo obrtnikom zagotavljala razvoj in omogočala zaposlovanje,« pa je ob obisku ministra za finance poudaril predsednik OZS Branko Meh.
Minister Mramor je po zaključenem srečanju poudaril, da sedaj vidi, da so težave in predlogi obrtnikov in podjetnikov popolnoma drugačni kot pri velikih podjetjih. Predlogi malega gospodarstva so se mu zdeli izredno dobri in s srečanjem je bil zadovoljen.
Branko Meh je podaril, da se danes niso pogovarjali o zaključkih, ampak so ministru le predstavili probleme. »In kot vidimo, je dojel, da so naše potrebe popolnoma drugačne kot potrebe velikega gospodarstva, kar me izjemno veseli. Tudi velika podjetja so bila nekoč mala, zato naj država poskrbi, da se bomo lahko razvili v velika podjetja« je zaključil Meh.
Po besedah ministra, bo predvidoma pred prvomajskimi prazniki opravil še en krog usklajevanj, nato pa bodo na finančnem ministrstvu pripravili predloge, ki naj bi bili sprejemljivi za vse. Državni zbor naj bi spremembe zakonov sprejemal jeseni, veljati pa bi lahko začele leta 2017.