V nedeljo, 22.11.15, so se cvetličarke, članice Koroških OOZ-jev, podale na potepanje po slovenskem Krasu. |
Najprej nas je pot vodila bo Belajeve domačije. Belajeva domačija z zeliščnim vrtom je primer oživljanja kraške identitete, krajine ter dediščine na popolnoma svojstven način.
To je prostor, kjer je doma izvorna preprostost, pristnost, domačnost. Kraški ambient je unikaten ravno zaradi svoje preprostosti. Arhitekturno gre za kamen pobran v naravi in oblikovan na "1001 način" (šrle, jerte, konzole, šapi, stopnice, orodja, posode...).
Ga. Andreja Cerkvenik nam je pripravila degustacijo kraških dobrot ter njenih domačih zeliščnih proizvodov. Po okrepčilu je sledil ogled etnološke zbirke v domačiji ter sprehod po zeliščnema vrtu, kjer uspeva okoli 150 vrst zdravilnih rastlin, aromatičnih začimbnic in divjeraslih užitnih rastlin.
Pot nas je vodila naprej do Škocjanskih jam, ki so bile zaradi svojega izjemnega pomena za svetovno naravno dediščino leta 1986 vpisane v seznam pri Unescu. S tem je mednarodna strokovna javnost priznala izjemen pomen jam, kot enega izmed biserov na planetu Zemlji.
Škocjanske jame so najpomembnejši podzemeljski pojav na Krasu in v Sloveniji ter sodijo med najpomembnejše jame na svetu. Človeka je že od nekdaj privlačila soteska, na koncu katere Reka izginja v podzemlje in skrivnostni jamski vhodi. Reka ponika pod skalno steno, vrh katere je vas Škocjan, ki je jamam tudi dala ime.
Ker pa je november, so na Krasu odprte tudi osmice. V osmici Pri Tonhu smo si privoščile domače dobrote. Dan smo strnile z mislijo, da se mora druženje cvetličark nadaljevati.
več fotografij si poglejte na fb.