OOZ Ravne na Koroškem 28. decembra 2015 organizira ogled praznične Ljubljanje ter klasične uprizoritve Opičjega kralja. Na odru Gallusove dvorane bo 50 nastopajočih pričaralo vzdušje daljnih kitajskih poljan. Bogata scenografija, razkošni kostumi in drzne akrobatske ter borilne veščine so temeljne sestavine predstav Kitajskega narodnega gledališča za pekinško opero – CNPOC. V Ljubljano prihajajo s predstavo Opičji kralj, ki je ena izmed najbolj znanih in priljubljenih zgodb na Kitajskem. |
Predviden odhod z Raven na Koroškem je ob 14.00 uri. Najprej si boste ogledali praznično okrašeno Ljubljano. Na stojnicah ob Ljubljanici se boste lahko ogreli z zakuhanim vinom ali čajem ter se okrepčali z raznimi dobrotami, ki jih v Ljubljani v času veselega decembra zagotovo ne manjka. Po želji se lahko z vzpenjačo popeljete do Ljubljanskega gradu, ki nudi čudovit razgled nad okrašeno Ljubljano.
Ob 19.00 sledi ogled predstave v Cankarjevem domu.
CNPOC (The China National Peking Opera Company) je januarja 1955 v Pekingu ustanovilo Ministrstvo za kulturo Ljudske republike Kitajske. Njegov prvi direktor in pobudnik za ustanovitev je bil znameniti igralec pekinške opere Mei Lanfang, nad katerim se je navduševal tudi Zahod, še posebej Bertolt Brecht, Charlie Chaplin in Albert Einstein. Njegova življenjska zgodba pa je bila tudi navdih za film Zbogom, moja konkubina.
Naloga CNPOC je ohranjanje kulturne dediščine znamenite tradicionalne kitajske gledališke zvrsti, ki izvira iz 13. stoletja, danes v svetu imenovane kitajska opera. CNPOC razvija enega od žanrov te bogate zvrsti, imenovane pekinška opera, v kitajščini džing-džu. Ime velikokrat zmede zahodnega gledalca, saj pričakuje operno predstavo. Vendar med pekinško ali kitajsko in evropsko opero ni nobene povezave. Igralce sicer spremlja orkester tradicionalnih kitajskih inštrumentov, vendar gre predvsem za umetnost in veščino igre, uprizorjene zgodbe.
Zgodba Opičjega kralja je poleg pripovedke o Beli kači verjetno najbolj znan džing-džu. Glavni junak Sun Vukong oziroma Opičji kralj je eden najbolj priljubljenih likov iz kitajske literature. Opičji kralj je čudežen lik: obvladuje raznovrstne čarodejske veščine, je pretkan in spreten ter mu je kos edino sam Buda. Še posebej se odreže kot spremljevalec in pomočnik znamenitega budističnega meniha Svan Dzanga, z duhovnim imenom Tripitaka, katerega naloga je iz Indije na Kitajsko prinesti izvirne budistične spise, na poti pa se mora spopasti s številnimi preizkušnjami, pri katerih mu je v največjo pomoč prav Sun Vukong.
Klasična uprizoritev Opičjega kralja s petdesetimi nastopajočimi je prava paša za oči. Odlikujejo jo bogati kostumi, vrhunski igralci, ki poleg zahtevne igralske tehnike obvladujejo še akrobatske in borilne veščine ter zapleteno umetnost ličenja. Vsak igralec se pred predstavo naliči sam in za to potrebuje približno dve uri. Za evropskega gledalca pravo popotovanje na Daljni vzhod. In ne nazadnje izviren uvod v novo leto 2016, ki bo po kitajskem horoskopu prav v znamenju opice.
Predstava traja neprekinjeno dve uri. Po predstavi sledi povratek domov.
Cena, ki zajema prevoz in ogled predstave, je za člane OOZ Ravne na Koroškem 40 EUR (parter, I. balkon), za vse ostale je cena 45 EUR.
Prijave zbiramo do 30. oktobra 2015.