8. avgusta 2015 je začela veljati novela zakona o gospodarskih družbah, ki med drugim zaostruje pogoje za ustanovitev družbe in otežuje veriženje podjetij z namenom nepoštenih poslovnih praks. |
Lastnik podjetja, ki želi ustanoviti novo podjetje, mora po noveli zakona sedaj predložiti dokazilo o plačilu prispevkov za svoje zaposlene za 12 mesecev nazaj, ne le za en mesec, kot je veljalo doslej.
Poleg tega odslej podjetja ne bodo mogli ustanoviti oz. v njem postati družbeniki tisti, ki bodo v treh letih dvakrat dobili globo Inšpektorata RS za delo oz. Finančne uprave RS zvezi s plačilom za delo oz. zaposlovanjem na črno. Prepoved bo veljala tri leta.
Novela ohranja petletno prepoved ustanavljanja novih podjetij za tiste, ki so bili pravnomočno obsojeni na zaporno kazen zaradi gospodarskih prekrškov, dodaja pa šestmesečni rok prepovedi ustanavljanja podjetij tistim, ki so z več kot 50 odstotki udeleženi v kapitalu družbe z omejeno odgovornostjo, izbrisane iz sodnega registra brez likvidacije po insolvenčni zakonodaji.
Med izjeme pri omejitvah ustanavljanja družb so poleg bank in zavarovalnic ter DUTB dodali državo in upravljavce državnega premoženja, SDH, Kad in DSU.
Z novelo naj bi preprečili veriženje podjetij na zalogo in s tem povezano izigravanje upnikov, zaposlenih in države. To naj bi storili tako, da lahko po novem oseba v treh mesecih ustanovi le eno družbo oz. pridobi delež v družbi z omejeno odgovornostjo.
Po novem se v premoženje, ki je potrebno za ohranitev najnižjega zneska osnovnega kapitala (7.500 EUR), ne bodo mogla šteti posojila družbe družbeniku ali poslovodji ali njegovemu družinskemu članu ali pravni osebi, v kateri ima družbenik ali poslovodja ali njegov družinski član ali imajo vsi skupaj najmanj desetino upravljavskih pravic. Takšen pravni posel bo ničen in bo opredeljen kot prekršek. Do 8.8.2016 se morajo vse družbe uskladiti s to določbo! Namen novele je tudi, da je v družbi vedno, vsaj za minimalen kapital premoženja (aktive), namenjen poslovanju družbe in tudi zaščiti upnikov. Navedena posojila se za ta namen ne štejejo med aktivo družbe.
Do sedaj se je za pridobitelja poslovnega deleža štel tisti, ki je poslovodji prijavil in dokazal pridobitev. Po noveli je družbenik d.o.o. le tisti, ki je vpisan v register. To se ustrezno upošteva pri sklicu skupščine. Vabilo se pošlje le tistim družbenikom, ki so na dan sklica skupščine vpisani v register.
Novela poleg tega izboljšuje še normativno ureditev korporativnega upravljanja v družbah, koncernsko pravo v smeri zaščite manjšinskih delničarjev in upnikov ter prenavlja kazenske določbe.
s 1. januarjem 2016 se začno uporabljati spremenjena merila (pragovi) za razvrščanje gospodarskih družb na mikro, majhne in srednje družbe (uskladitev z Direktivo 2013/34/EU). Družba bo morala za razvrstitev v posamezno kategorijo izpolnjevati dvoje od treh spremenjenih meril:
Mikro družba (znižanje pragov):
Majhna družba (znižanje pragov):
Srednja družba (zvišanje pragov):
Dodajajo se posamezni prekrški, na primer za člane poslovodstva, upravnega odbora in nadzornega sveta. Višina globe bo po novem odvisna od velikosti družbe.