Novi pravilnik omogoča nosilcem živilske dejavnosti, da si marsikaj sami pridelajo na lastnih površinah ter naberejo. Ob lanskem nadzoru Uprave RS za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) pri gostincih tega pravilnika še ni bilo. Če bi ga imeli že takrat bi bilo nejasnosti precej manj. |
Pravilnik o določitvi majhnih količin živil, pogojih za njihovo pridelavo ter o določitvi nekaterih odstopanj za obrate na področju živil živalskega določa majhne količine živil, pogoje za njihovo pridelavo in zahteve glede označevanja, ki jih morajo z zvezi s higienskimi pravili izpolnjevati nosilci živilske dejavnosti, ki v okviru primarne pridelave pridelujejo majhne količine živil in jih dobavljajo neposredno končnemu potrošniku ali lokalnim maloprodajnim podjetjem, ki neposredno oskrbujejo končnega potrošnika. Pravilnik točno navaja, katera primarna živila rastlinskega izvora se lahko prideluje oziroma nabira v okviru majhnih količin. Obenem določa tudi pogoje za zakol in uporabo mesa živali zaklanih na turističnih kmetijah za namen priprave hrane za njihove goste.
Na kratko povzemamo tisti del pravilnika, ki se nanaša na primarna živila rastlinskega izvora, ki se jih lahko prideluje oziroma nabira v okviru majhnih količin.
Lani tega pravilnika še ni bilo, zato je bilo pri nadzoru s strani Uprave RS za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin pri gostincih kar nekaj nejasnosti, ki so sedaj v novem pravilniku določene in omogočajo nosilcem živilske dejavnosti, da si marsikaj sami pridelajo na lastnih površinah ter naberejo.
Največja dovoljena površina pridelave in pogoji
Posameznik lahko pridela majhne količine živil rastlinskega izvora na:
Nosilci živilske dejavnosti, ki pridelujejo manjše količine živil rastlinskega izvora, morajo zagotoviti, da so živila, ki jih tržijo, higiensko neoporečna in varna, in sicer je treba zagotoviti:
Rastline, ki se jih lahko nabira oziroma prideluje
Med primarna živila rastlinskega izvora, ki se jih lahko prideluje oziroma nabira v okviru majhnih količin, spadajo:
Dopolnitev sistema HACCP in smernic
Nosilci živilske dejavnosti, ki imajo lastne pridelovalne površine in pridelajo oziroma nabirajo primarna živila rastlinskega izvora v skladu s prej omenjenim pravilnikom, priporočamo, da si dopolnijo sistem HACCP oziroma v Smernice dobre higienske prakse in uporabe načel HACCP v gostinstvu vložijo dopolnitev z dodatnim dokumentom, v katerem naj navedejo predvsem:
Priporočamo, da se za zalivanje uporablja pitno vodo iz javnega vodovoda.
Dodatna registracija živilskega obrata pri UVHVVR za obrate na področju primarne pridelave živil, ki dajejo na trg majhne količine primarnih živil rastlinskega ali živalskega izvora in izpolnjujejo pogoje za majhne količine v skladu z omenjenim pravilnikom, ki določa majhne količine živil (Pravilnik o določitvi majhnih količin živil, pogojih za njihovo pridelavo ter o določitvi nekaterih odstopanj za obrate na področju živil živalskega izvora (Ur. list RS, št. 96/2014) ni potrebna.
Opozorilo!
Majhnih količin primarnih živil rastlinskega izvora ni dovoljeno oddajati institucionalnim obratom javne prehrane (npr. šole, vrtci, bolnice, domovi za ostarele). Izjema so majhne količine živil rastlinskega izvora, ki jih institucionalni obrati javne prehrane pridelajo sami (npr. pridelava sadja in zelenjave na šolskih vrtovih in v sadovnjakih).
Majhne količine primarnih proizvodov rastlinskega izvora je dovoljeno oddajati samo v nepredpakirani obliki.