Delodajalske organizacije – Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov, Združenje delodajalcev Slovenije in Trgovinska zbornica Slovenije – so na predsednika Vlade dr. Mira Cerarja naslovile protestno pismo zoper dodatne obremenitve gospodarstva z višanjem stroškov energentov. |
Predstavnice delodajalskih podpisnic »Socialnega sporazuma za obdobje 2015-2016« so na skupnem sestanku minuli teden ugotovile, da je nespoštovanje socialnega sporazuma s strani Vlade RS zaskrbljujoče in nedopustno. Šele po intervenciji omenjenih delodajalskih organizacij so na dnevni red zadnje seje Ekonomsko-socialnega sveta uvrstili točko glede uredbe o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije. Ta poskuša uvesti olajšave pri cenah energije za večje uporabnike, medtem ko naj bi se cena energije za manjše uporabnike in gospodinjstva zvišala. V obrazložitvi je tudi zapisano, da se z besedilom uredbe strinjajo tako delodajalci kot Gospodarska zbornica Slovenije. To pa nikakor ne drži, saj OZS, ZDOPS, TZS in ZDS temu ostro nasprotujejo! Podpisnice protestnega pisma Cerarja opozarjajo, da za mnenje za obravnavo te točke na ESS sploh niso bile vprašane in zato ostro protestirajo proti takšnemu načinu socialnega dialoga.
Šele iz medijev so podpisnice tudi izvedele, da je minister dr. Peter Gašperšič javnosti sporočil, da so se na seji ESS strinjali z uredbo, kar ni res, saj so 4 od 5 delodajalskih organizacij (z izjemo Gospodarske zbornice Slovenije, ki je bila za takšno ureditev in je celo pomagala pri pisanju Uredbe) odločno protestirale, da se stroški energentov povečajo pri tistih, ki niso večji uporabniki, in za gospodinjstva.
»Ostro protestiramo proti vsakemu dodatnemu obremenjevanju gospodarskih subjektov s posrednimi in neposrednimi obremenitvami, na katere ima vpliv država, saj to niti ni v duhu podpisanega socialnega sporazuma. Ne protestiramo proti razbremenjevanju dela gospodarstva glede stroškov energentov, protestiramo pa, da se bo na ta račun dodatno obremenilo preostali del gospodarstva in tudi gospodinjstev,« so še zapisali v protestnem pismu.