Iz OOZ Sežana so posredovali informacijo, ki so jo dobili od Slovenskega Deželnega Gospodarskega Združenja glede čezmejnega prevoza odpadkov in sicer, da z vozili, s katerimi se prevažajo živila, ni mogoče prevažati drugih vrst blaga oz. tovora.
Ravne na Koroškem, 29.05.2015 ... j.š.
Spoštovani,
pišemo v zvezi s čezmejnim prevozom odpadkov. Obveščamo vas, da z vozili,s katerimi se prevažajo živila, ni možno prevažati drugih vrst blaga oz. tovora, kot predvideva uredba ES 852/2004. Odsvetujemo vam, da se tovrstnih prevozov lotevate, saj so predvidene stroge kazni vezane na nespoštovanje zgoraj navedenih pravil, ki so bodisi administrativne kot kazenske narave. V kolikor se vaše podjetje ukvarja bodisi s prevozom živil kot odpadkov, vam svetujemo, da vozila, ki jih uporabljate za prevoz živil, izbrišete iz dovoljenja za prevoz odpadkov.
1. Prevozna sredstva in/ali posode za prevoz živil je treba vzdrževati v čistem in neoporečnem stanju, da se živila zavarujejo pred kontaminacijo. Kadar je to potrebno, morajo biti zasnovane in izdelane tako, da omogočajo ustrezno čiščenje in/ali razkuževanje. 2. Notranjost vozil in/ali posode se ne smejo uporabljati za prevoz drugega, razen živil, če bi to lahko povzročilo kontaminacijo. 3. Če se prevozna sredstva in/ali posode za živila uporabljajo tudi za prevoz česar koli drugega ali se uporabljajo hkrati za prevoz različnih živil, je treba, kadar je to potrebno, proizvode učinkovito ločiti. 4. Živila v razsutem stanju v tekoči obliki, v obliki zrnc ali prahu je treba prevažati v posodah in/ali zabojnikih/cisternah, ki so namenjeni izključno za prevoz živil. Te posode morajo biti označene z razločnim in neizbrisnim napisom, v enem ali več jezikih Skupnosti, da je razvidna njihova uporaba za prevoz živil ali pa morajo nositi oznako „samo za prevoz živil“. 5. Če se prevozna sredstva in/ali posode uporabljajo tudi za prevoz drugih proizvodov ali za prevoz različnih živil, jih je treba med posameznimi tovori temeljito očistiti, da se prepreči tveganje kontaminacije. 6. Živila v prevoznih sredstvih in/ali posodah morajo biti nameščena in zavarovana tako, da se čim bolj zmanjša tveganje za kontaminacijo. 7. Kadar je to potrebno, morajo prevozna sredstva in/ali posode za prevoz živil omogočati vzdrževanje ustreznega temperaturnega okolja za živila in nadzor teh temperatur.
Kot smo prejeli informacijo s strani prevoznikov, so v Italiji včeraj že izvajali poostren nadzor nad tovrstnimi prevozi.
Registracija nosilcev dejavnosti prevoza s krmo in registracija in odobritev obratov nosilcev dejavnosti poslovanja s krmo
Nosilci dejavnosti poslovanja s krmo, ki delujejo v katerikoli fazi: pridelave, proizvodnje, predelave, skladiščenja, prevoza, distribucije in prodaje krme (vse stopnje dejavnosti od primarne pridelave krme do dajanja na krme na trg), morajo opraviti obvezno registracijo in odobritev obrata nosilca dejavnosti poslovanja s krmo. V kolikor bi nosilec dejavnosti poslovanja s krmo uporabljal in skladiščil določene krmne proizvode pa mora dodatno pridobiti še dovoljenje oz. posebno dovoljenje VURS. Postopek registracije: - izpolnjen obrazec »vloga za registracijo ali odobritev obrata v skladu z Uredbo 183/2005/ES«. posredujete krajevno pristojnemu območnemu uradu Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (kontakti območnih uradov)
Registracija živilskega obrata (živila rastlinskega in živalskega izvora – novo – enotni obrazec) Nosilci živilske dejavnosti morajo zagotoviti registracijo živilskega obrata v primerih, da opravljajo katero koli od naslednjih dejavnosti: - primarno proizvodnja živil ali rejo živali namenjenih za proizvodnjo živil, - izvajajo postopke povezane s primarno proizvodnjo (zbiranje mleka (t.i. vaške zbiralnice mleka)), odkup mleka (organizator odkupa mleka), zbiranje uplenjene divjadi (lovske zbiralnice), - predelava, izdelava, priprava, obdelava, pakiranje, skladiščenje, - uvoz, - posredništvo, - veleprodaja, - maloprodaja (prodaja živil v prodajalni na drobno, na tržnici, na premični stojnici, internetno, po pošti, potujoča prodajalna, prodajni avtomat, gostinski obrati: restavracije, gostilne, okrepčevalnice, slaščičarne, kavarne, začasni gostinski obrati, turistične kmetije, priprava in dostava jedi (catering), institucionalni obrati prehrane (v bolnišnicah, šolah, vrtcih, zavodih, in domovih, vključno s prehrano pri organiziranem varstvu otrok), obrati za prehrano na delu ipd., - prevoz živil. Nosilci živilske dejavnosti morajo zagotoviti, da so v živilskem obratu registrirane vse dejavnosti, ki se v tem obratu izvajajo. Nosilec živilec dejavnosti je vsaka fizična oseba, samostojni podjetnik posameznik ali pravna oseba, ki izvaja katerokoli obliko živilske dejavnosti. Nosilec živilske dejavnosti (rastlinskega in živalskega izvora) mora najpozneje 15 dni pred začetkom obratovanja oddati vlogo za registracijo obrata. To lahko storite tako, da izpolnite obrazec za registracijo obrata in spremembo podatkov in ga naslovite krajevno pristojnemu območnemu uradu Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (kontakti območnih uradov ). Elektronska registracija obrata in pridobivanje elektronskega izpisa iz registra živilskih obratov bosta možna šele s 1. 1. 2016.