Delegacija iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije obiskala Kemijski inštitut v Ljubljani |
Navdušeni in zahvalni smo za prisrčni sprejem, pozornost in izkazano spoštovanje. Delegacija iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije je pod vodstvom predsednika odbora za znanost in tehnologijo pri OZS, Janez Škrleca, obiskala Kemijski inštitut in posamezne laboratorije, ter se seznanila z izjemnim znanstvenim in tehnološkim razvojem, ki se ustvarja na tem inštitutu in novimi materiali, ki bodo oblikovali našo prihodnost. Predstavljene tehnologije, so seveda zanimive za industrijo in koristne tudi za širše gospodarstvo, še zlasti mala, srednja in mikro podjetja. Obisk delegacije iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, je bil le en korak bližje k uspešnejšemu povezovanju gospodarstva in znanosti in boljšemu prenosu novih tehnologij v gospodarski sektor.
V.d. direktor Akademik, prof. dr. Janez Levec, je vsem ob prihodu zaželel dobrodošlico in s kratko predstavitvijo predstavil Kemijski inštitut, ter njihovo poslanstvo in vizijo. V nadaljevanju je vodja Laboratorija za biotehnologijo, prof. dr. Roman Jerala predstavil sintezno biologijo na področju bionanomaterialov za medicinske aplikacije. Predstavitev razvojnih dosežkov je za večino ljudi nepredstavljiva, saj vstopa v ekstremne meje znanosti, vendar točno z določenim ciljem, da z znanstveni dosežki dosežejo možnost zdravljena danes neozdravljivih bolezni.
Izr. prof. dr. Matjaž Kunauver iz Laboratorija za polimerno kemijo in tehnologijo, je predstavil povsem nov način pridobivanja revolucionarnega materiala, nanoceluloze kot izjemno priložnost za industrijo in gospodarstvo. Vodja laboratorija za anorgansko kemijo in tehnologijo, prof. dr. Nataša Zabukovec Logar, je predstavila svetovno novost principa shranjevanja toplote v nanoporoznih materialih, načine optimizacije materialov za izboljšanje gostote shranjevanja in zmogljivosti hranilnikov, ki so trenutno na tržišču. Vodja Laboratorija za okoljske vede in inženirstvo prof. dr. Albin Pintar je predstavil mikrobno produkcijo vodika iz odpadne biomase. Predstavil je priložnosti za implementacijo njihovih razvojnih dosežkov v gospodarstvo.
Doc. dr. Robert Dominko iz Laboratorija za kemijo materialov, je predstavil razvoj baterij in e-mobilnost, njihove dosedanje odlične rezultate ter izjemno vizijo, ki jo Kemijski inštitut ima. Doc. dr. Ivo Jerman iz istega laboratorija, je kot strokovnjak za razvoj komponent za energetske sisteme, ki izkoriščajo obnovljive vire energije predstavil prevleke, kot materiale prihodnosti, ki so fokusirani že v leto 2020. V laboratoriju L10 za kemijo materialov je demonstriral nekaj razvojnih primerkov, ki se mnogim zdijo kot znanstvena fantastika. Na koncu nam je dr. Goran Dražić predstavil transmisijski elektronski mikroskop, ki znanstvenikom omogoča vstop v svet atomov in molekul. Obisk Kemijskega inštituta nas je prepričal, da so že zdaj pripravljeni na prihodnost in za resno in odgovorno sodelovanje z industrijo in gospodarstvom tudi v okviru ustvarjanja vrednostnih verig, ki so opredeljene tudi v Strategiji pametne specializacije.
Odbor za znanost in tehnologijo pri OZS