Sekcija trgovcev pri OZS nasprotuje predlogu za odpravo minimalne stopnje izobrazbe za tipična delovna mesta oziroma dela v trgovini, ki ga prinaša predlog zakona o spremembah Zakona o trgovini. |
Na sekciji trgovcev pri OZS se ukvarjajo z vprašanjem glede deregulacije poklica v trgovini že od leta 2007, ko je takratno Ministrstvo za gospodarstvo pripravilo besedilo Zakona o trgovini, s katerim naj bi se popolnoma dereguliralo poklice v trgovini. Podobno kot pred tem, ko je bilo to področje preveč regulirano, so se tudi takrat zavzemali za omilitev izobrazbenih pogojev, ne pa za popolno odpravo, kar je bilo tudi doseženo kot najbolj optimalna rešitev. Za prodajalca je bila tako predpisana končana najmanj srednja poklicna izobrazba (IV. raven zahtevnosti), za trgovskega poslovodjo pa končana najmanj srednja strokovna izobrazba ali splošna srednja izobrazba (V. raven zahtevnosti).Z zahtevano minimalno stopnjo izobrazbe se je zagotovila določena kakovost opravljanja trgovinske dejavnosti oziroma trgovinskih storitev, prav tako pa taka normativna ureditev zagotavlja določeno stopnjo varnosti za zaposlene ter za uporabnike storitev.
»Predlagana sprememba bi pomenila predvsem korak nazaj k razvrednotenju trgovskega poklica s širšimi posledicami, ki jih bomo v daljšem časovnem obdobju čutili vsi: potrošniki, obstoječi trgovci in izobraževalni sistem. Namesto, da bi še naprej spodbujali in zaposlovali kvalificiran in usposobljen kader in v trgovini ohranjali sedanji nivo kakovosti, se s predlaganim spuščamo pod za vse še sprejemljive standarde. Z neizobraženim kadrom je lažje manipulirati, kot pa z izobraženim in tudi glede plačilnih razredov je velika možnost, da bomo imeli v trgovini zaposlene po večini le še blagovne manipulante, katere lahko spravimo v razred najnižjih tarifnih plačnih razredov« pojasnjuje predsednica sekcije trgovcev pri OZS Lucija Arnold.
Na sekciji trgovcev pri OZS so prepričani, da sedanja ureditev v ZT-1, s katero se zahteva le določeno stopnjo izobrazbe ne regulira trgovskih poklicev in je najbolj optimalna z vidika vseh deležnikov v trgovini: trgovcev, zaposlenih, potrošnikov. Zato sekcija meni, da je spreminjanje sedanjih izobrazbenih pogojev povsem nepotrebno in mu nasprotuje, saj se bo s tem dolgoročno naredila škoda celotnemu sektorju in celotnemu gospodarstvu.
Pripombe OZS na predlog zakona o spremembah Zakona o trgovini