Delo na črno je v Zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1) opredeljeno zelo na široko. Prav tako se za delo na črno šteje opravljanje dejavnosti brez obrtnega dovoljenja.Obrtni zakon v 6. členu določa, da se pravica do opravljanja obrtne dejavnosti, za katero je potrebna ustrezna poklicna usposobljenost pridobi na podlagi obrtnega dovoljenja in vpisa v obrtni register. |
Delo na črno ni le delo, ki ga opravlja posameznik brez vseh dovoljenj, pač pa gre za delo na črno tudi kadar:
Če inšpektor ugotovi, da gre za delo na črno, zavezancu izda odločbo, s katero opravljanje takega dela prepove, poleg tega pa izreče globo. Za posameznika je globa določena v višini od 1.000 do 7.000 EUR, za registrirane subjekte pa od 2.000 do 26.000 EUR.
Od dela na črno je potrebno ločiti zaposlovanje na črno. Če povzamemo na kratko, za zaposlovanje na črno gre, kadar podjetje, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje dejavnosti, z delavcem ni sklenilo pogodbe o zaposlitvi oziroma pogodbe civilnega prava, posledično pa delavca tudi ni prijavilo v zdravstveno, pokojninsko in invalidsko zavarovanje, pa tudi če omogoči delo dijaka ali študenta brez ustrezne napotnice pooblaščene organizacije za posredovanje dela oziroma to napotnico uporabi za delo druga oseba.
Za inšpekcijski nadzor na področjih dela in zaposlovanja na črno so poleg Tržnega inšpektorata RS pristojni še drugi nadzorni organi (Inšpektorati, pristojni za področja prometa, kmetijstva, okolja, gozdarstva, energetike, prostora, zdravja, šolstva in športa ter notranjih zadev). Posameznike, ki opravljajo delo na črno in delodajalce, ki zaposlujejo na črno, pa od 18. 8. 2014 nadzoruje Finančna uprava RS.
Obrtna dovoljenja
Pravico do opravljanja obrtne dejavnosti, za katero je potrebna ustrezna poklicna usposobljenost, se pridobi na podlagi obrtnega dovoljenja in vpisa v obrtni register.
Obrtno dovoljenje pa lahko pridobi tudi oseba, ki izpolnjuje pogoje na podlagi 2. odstavka 9. člena Obrtnega zakona.
Obrtno dovoljenje je potrebno pridobiti za tiste obrtne dejavnosti, za katere je zahtevana ustrezna poklicna usposobljenost. Te dejavnosti so določene v Uredbi o obrtnih dejavnostih.
Področje izdaje in odvzema obrtnih dovoljenj zakonsko urejajo:
Pravilnik o postopku izdaje obrtnega dovoljenja in o obrtnem registru
Neuradno prečiščeno besedilo Obrtnega zakona
Lista dejavnosti, ki se v skladu s 5. členom Obr-Z običajno opravljajo na obrtni način