Na današnji seji upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (UO OZS) so obrtniki in podjetniki soglasno menili, da davčne blagajne ne bodo rešile problema sive ekonomije, temveč bodo le »molzna krava« gospodarstva. Ker Vlada v preteklosti ni zadostno realizirala Zahtev slovenske obrti in podjetništva – letošnje Zahteve bodo predstavljene 13. maja na Forumu obrti in podjetništva – so člani UO menili, da bi se morali na zakonodajnem področju v večji meri posluževati ustavne presoje. |
Da davčne blagajne niso prava rešitev in da bi država morala sprejeti vrsto drugih ukrepov za zmanjšanje obsega sive ekonomije, med drugim predlog zbornice »vsak račun šteje«, so menili vsi člani UO OZS. »Stališče zbornice je, naj stroške nakupa in vzdrževanja davčnih blagajn nosi država ali jih da v brezplačen najem, obvezne pa naj bodo za vse, ki poslujejo z gotovino,« je dejal predsednik OZS Branko Meh. In obenem izrazil pričakovanje, da bo za neuspeh davčnih blagajn pri zmanjšanju obsega sive ekonomije končno nekdo sprejel odgovornost.
Člani UO so soglašali tudi s predlogom OZS za spremembo zakonodaje, da bi lahko upokojeni samostojni podjetniki obdržali celotno pokojnino in nadaljevali z dejavnostjo. Davčna svetovalka OZS Božena Macarol je izpostavila, da »delo po upokojitvi v sosednjih državah ni omejeno. V državah EU stari in mladi sodelujejo in delajo skupaj, pri nas pa je to na žalost drugače urejeno.« Iztok Mohorič, prav tako davčni svetovalec OZS, pa je dejal, »da bo Slovenija edina država, ki bo od upokojenih samostojnih podjetnikov zahtevala plačevanje polnih prispevkov za socialno varnost, če bodo ti želeli nadaljevati s svojo dejavnostjo.« OZS se bo proti takšni zakonodaji borila še naprej.
Tako nasprotovanje davčnim blagajnam kot reševanje problematike upokojenih obrtnikov bosta med 10 top Zahtevami obrti in podjetništva 2015. Poleg tega pa bodo v letošnjih Zahtevah med ključnimi poudarki še reforma trga dela, zdravstvena reforma, prenova sistema javnih naročil, nepremičninski davek, plačilna nedisciplina, dostop do virov financiranja, sprememba zakonodaje v zvezi z regresnimi zahtevki, odprava administrativnih ovir …
Vlada v lanskem letu ni uspela izvesti ključnih ukrepov za izhod iz krize. Od 100 Zahtev iz leta 2014 je uspela realizirati le 6 % oziroma delno realizirati 1 % zahtev, 4 % zahtev je v postopku reševanja, 89 % pa je nerealiziranih. Zato so člani UO OZS sklenili, da se bodo v prihodnje bolj pogosto posluževali orodja ustavne presoje, da bodo dosegli spremembo tiste zakonodaje, ki je škodljiva za obrt in podjetništvo. OZS bo še vse do petka, 3. aprila, svoje člane pozivala, da sodelujejo v anketi glede uvedbe davčnih blagajn (objavljena na www.ozs.si). Vmesni rezultati ankete pa kažejo, da uvedbi nasprotuje kar 90 odstotkov obrtnikov in malih podjetnikov.
Na seji so predstavili tudi nadgradnjo projekta Mozaik podjetnih. Po novem bodo ugodnosti kartice Mozaik podjetnih koristili tudi družinski člani in zaposleni pri članih OZS, ki so že imetniki kartice. Nekateri člani s kartico privarčujejo tudi 80 tisoč evrov na leto, nadgradnja kartice pa tako pomeni še več popustov in izkoriščenih ugodnosti pri partnerjih projekta.