Marsikdo ima namreč občutek, da ni bistvenih razlik v poslovanju in ugotavljanju davčne osnove. Ali je temu res tako? |
Razlike se nanašajo predvsem na jamstvo v pravnem prometu, na ravnanje z denarnimi sredstvi in na stopnjo obdavčitve dobička. Prva pomembna razlika je jamstvo v pravnem prometu. Pravna oseba jamči v pravnem prometu le z višino svojega kapitala, v nasprotju s samostojnim podjetnikom, ki jamči s svojim celotnim premoženjem, kar pomeni tudi s tistim, ki ga ima v »gospodinjstvu«. Pri poslovanju preko d.o.o.-ja si lastnik družbe lahko izplača denar za osebno porabo le obliki različnih vrst osebnih prejemkov, ki so obdavčeni po Zakonu o dohodnini (ZDoh-2). Samostojni podjetnik pa si lahko kadarkoli sredstva za svojo osebno porabo iz svojega transakcijskega računa prenese na svoj osebni račun, pri tem pa ob izplačilu sredstev za osebno porabo ni potrebno obračunati dajatev. Seveda to ne pomeni, da je pri samostojnem podjetniku prenos sredstev iz poslovnega na osebni račun neobdavčen. Ker bo porabil sredstva, ki jih je »pridelal« na svojem s.p.-ju v gospodinjstvu in ne v okviru poslovanja, ne bo imel odhodkov, s katerimi bi lahko zakonito zmanjšal svojo davčno osnovo, to pa bo vzrok za višje plačilo akontacije dohodnine.
Druga pomembna razlika je v stopnji obdavčitve dohodkov (v praksi bolj udomačen izraz je dobiček, čeprav ni sopomenka za dohodek) podjetnikov in d.o.o.-jev. Podjetnikov dohodek, ki se ugotavlja kot razlika me prihodki in odhodki podjetja, predstavlja vir dohodnine, ki se med letom plačuje v obliki akontacije dohodnine, ob koncu leta pa se obračuna letna dohodninska obveznost, od katere se odštejejo med letom plačane akontacije dohodnine. Stopnja davka je torej progresivna (razen pri pavšalistih, kjer znaša 20 odstotkov) in znaša, odvisno od velikosti dohodka med 16 in 41 odstotki, kar pomeni, da je podjetnikov dohodek na letni ravni obdavčen na enak način kot osebni prejemki iz odvisnih razmerij (plače, podjemne pogodbe ipd). Stopnja obdavčitve dohodkov pravnih oseb je, ne glede na višino ustvarjenega dobička proporcionalna in znaša 17 odstotkov. Sredstva za osebno porabo lastnika družbe se v d.o.o.-ju najpogosteje izplačajo v obliki plače, ki je ob izplačilu obdavčena progresivno z akontacijo dohodnine. Če družba ustvari dobiček in sprejme sklep o izplačilu udeležbe na dobičku, bo takšno izplačilo lastniku obdavčeno le proporcionalno v višini 25 odstotkov in se ne bo vključilo v letno dohodninsko osnovo.
Poleg poznavanja omenjenih razlik med s.p.-jem in d.o.o.-jem si mora podjetnik, ki se želi preoblikovati v d.o.o. odgovoriti tudi na vprašanja o poslovni viziji in možni širitvi dejavnosti, razmisliti mora, ali želi poslovati na dolgi rok in nazadnje prenesti svoj poslovni delež na naslednike, o možnosti vključevanja drugih družbenikov in naslednikov v družbo ter nenazadnje tudi o prodaji poslovnega deleža in odhodu v pokoj.