S strani Ministrstva za infrastrukturo (MIP) smo dobili ustno pojasnilo, da za podaljševanje obstoječih najemov poslovnih prostorov ni potrebno pridobivati energetske izkaznice, podobno kot to velja za najeme stanovanj. Da gre za obstoječe najeme bo po potrebi potrebno dokazati z obstoječimi najemnimi pogodbami. Informacija je bila zaenkrat ustno po telefonu, z zagotovilom, da dobimo v naslednjih dneh tudi pisno. Če bo kakorkoli drugače vas obvestimo. |
Če na kratko ponovimo najbolj pomembne zadeve o energetskih izkaznicah:
Energetsko izkaznico poleg novograditeljev pridobivajo samo tisti, ki stavbo ali del stavbe prodajajo ali oddajajo za več kot eno leto. Energetska izkaznica oz podatki iz nje so obvezni že pri oglaševanju. V oglasu je namreč potrebno navesti kazalnike energetske učinkovitosti iz izkaznice za vsako posamezno stavbo ali njen del. Če v skladu s predpisi to ni potrebno (izjeme spodaj) potem mora biti v oglasu navedeno zakaj ti podatki niso navedeni (npr. objekt kulturne dediščine, ipd).
Rešitev ki se tukaj ponuja sama od sebe je, da interesenti (tisti, ki bodo(jo) oddajali na novo) oglašujejo in oddajajo za obdobje krajše od enega leta!
Kako je z podaljševanjem najemov, tako za stanovanjske kot poslovne stavbe ali njihove dele je navedeno že zgoraj, torej za obstoječe najeme in njihovo podaljševanje energetska izkaznica ni potrebna.
Tukaj se ponuja še ena rešitev. Vsi ki še nimate (nimajo) energetske izkaznice in oddajate(jo) na novo, sklenite najemne pogodbe do 22. februarja letos – takrat je zadnji dan ko najemniku še ni treba predložiti energetske izkaznice – POZOR ZA OGLAŠEVANJE PA TO NE VELJA!!! Za oglaševanje mora biti že zdaj predložena energetska izkaznica.
Kdaj izdelava energetske izkaznice ni potrebna:
Glede na Energetski zakon energetska izkaznica ni zahtevana za:
Vem, malo neugodno je za oddajanje na novo npr. pisarniških oz poslovnih prostorov v neki večji poslovni zgradbi. Tukaj je namreč potrebno pridobit energetsko izkaznico za celotno stavbo, kar je lahko že kar konkreten strošek. Pri najemih na novo je po 22. 2. 2015 tukaj rešitev samo kratkotrajni najem (krajši od enega leta).
Še o tem kaj spada med industrijske stavbe (Enotna klasifikacija vrst objektov (CC-SI) Ur. l. RS št. 109/11):
Industrijske stavbe: sem spada: stavbe za proizvodnjo, kot so tovarne, delavnice, klavnice, pekarne, pivovarne, montažne hale, tiskarne, avtomehanične, mizarske in podobne delavnice, ter rezervoarji , silosi in skladišča.
In še o posameznih stanovanjih v stanovanjskih blokih:
Energetske izkaznice se lahko izdajajo tudi za posamezni del stavbe, na primer za posamezno stanovanje ali drug del stavbe, kadar tehnične lastnosti stavbe in vgrajenih sistemov omogočajo celovito analizo energetske učinkovitosti posameznega dela stavbe. To velja tudi v primeru, če je posamezni del stavbe z drugimi posameznimi deli stavbe povezan s skupnim ogrevalnim sistemom. Pogoj je, da je v stavbi vzpostavljena etažna lastnina. V stavbah, kjer etažna lastnina ni vzpostavljena in zato posamezno stanovanje v prostorskih evidencah nima svoje identifikacijske številke, pa lastniki energetsko izkaznico lahko naročijo samo za celotno stavbo.
Glede cene izdelave energetskih izkaznic (v smislu ugodnejše za naše člane) imam razgovore z dvema večjima izvajalcema izdelave energetskih izkaznic, ki bi verjetno lahko pokrila širše področje večine Slovenije, vendar še od nobenega nisem prejel konkretnih ponudb. Takoj ko bo kaj uporabnega sporočim. Vsekakor pa ne hiteti z naročili, če ni nujno potrebno. Izdelovalcev je veliko, manjši »naval« bo mogoče zdajle na začetku, kasneje pa imam občutek, da bo konkurenca naredila svoje in ceno izdelave umestila na nek realen nivo. Pri manjših objektih se cena trenutno giblje max. do 1,0 eur, razen pri manjših stanovanjih (pod 50 m2), kjer je lahko tudi nekaj več. Pri večjih objektih, nad 300 in več m2 pa bi morala bit cena nižja!
pripravil: Janko Rozman, Sekretar sekcij