S spremembo zakonskih določil se ne spreminjajo osnovni mehanizmi študentskega dela, ti namreč ostajajo enaki. V prihodnosti bo prav tako študentsko delo potekalo preko organizacij oziroma delodajalcev, ki posredujejo začasna in občasna dela dijakom in študentom, na podlagi napotnice, pretežno v elektronski obliki in brez dodatnih administrativnih bremen. |
Dosedanja ureditev začasnega in občasnega dela dijakov in študentov je namreč določala obremenitev, ki so jo sestavljali koncesijska dajatev v višini 23 %, dodatna koncesijska dajatev v višini 2% in 22% DDV na koncesijsko in dodatno dajatev. Za delo dijaka ali študenta je moral delodajalec do sedaj poravnati pavšal za poškodbe pri delu in poklicne bolezni v višini 4,58 EUR. Ta se je plačeval mesečno. Pavšalni prispevek velja le še za obdobje do 31.1.2015 in sicer v znesku 4,63 EUR.
Za tovrstno obliko dela se po novem določa minimalna urna postavka v višini 4,50 EUR bruto (3,80 EUR neto). Po novem bo začasno in občasno delo dijakov in študentov vključeno v pokojninsko in invalidsko zavarovanje (pokojninska doba) in zdravstveno zavarovanje.
- Od zneska na napotnici bodo dijaki ali študentje plačevali prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 15,50%, ki ga bo pooblaščena organizacija obračunala in odtegnila v breme prejemnika dohodka,
- Delodajalci pa bodo na znesek dohodka plačevali prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 8,85%,
- Na znesek dohodka po študentski napotnici bodo delodajalci obračunali in plačali prispevek za zdravstveno zavarovanje v višini 6,36% ter prispevek za poškodbe pri delu in poklicne bolezni v višini 0,53%, koncesijsko dajatev v višini 16,00% in dodatno koncesijsko dajatev v višini 2,00%.
V primerjavi z obstoječo ureditvijo, se višina koncesijske dajatve, zaradi vključitve prispevkov za zdravstveno zavarovanje, sorazmerno znižuje. Namesto sedanjih 23,00% dajatve bodo pooblaščene organizacije obračunavale 16,00% dajatev v letu 2015, od 1. januarja 2016 pa dajatev v višini 9,59 %.
Pri uvedbi novih vrst dohodka za izplačila študentom za začasno in občasno delo se ukinja vrste dohodka 1506. Od 1. februarja 2015 dalje sta uvedeni novi vrsti dohodkov, ki se uporabljata za izplačila dijakom in študentom za opravljeno začasno in občasno delo na podlagi napotnice od 1.2. 2015 dalje, in sicer:
1518- Dohodek za študentsko delo-zavarovanci po 15. ali 16. členu ZPIZ-2,
2518- Dohodek za študentsko delo-zavarovani po 18. členu ZPIZ-2.
15. člen ZPIZ-2- Obvezno se zavarujejo osebe, ki opravljajo pridobitno ali drugo dovoljeno dejavnost –samozaposlene osebe;
16. člen ZPIZ-2- Obvezno se zavarujejo osebe, ki so družbenice ali družbeniki oziroma delničarji ( za polni delovni čas ali polovični, ostalo na drugi podlagi);
18. člen ZPIZ-2 –Drugo pogodbeno razmerje; Obvezno se zavarujejo osebe, ki v okviru kakšnega drugega pravnega razmerja opravljajo delo, razen, če so uživalci pokojnine oziroma opravljajo začasno in občasno delo dijakov in študentov v skladu s predpisi, ki urejajo to delo.