![]() |
V poletni in zimski turistični sezoni bodo lahko podjetja iz turističnega in gostinskega sektorja po novem sezonsko zaposlovala kader iz tujine. V nadaljevanju poglejmo, kako je urejeno zaposlovanje sezonskih delavcev na podlagi Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev. |
Dve vrsti dovoljenj za sezonsko delo
Za opravljanje sezonskega dela tujci potrebujejo delovno dovoljenje za sezonsko delo, v kolikor bodo delo opravljali do 90 dni. Vloga za sezonsko delo se odda na Zavod RS za zaposlovanje (v nadaljevanju zavod), ki izda ustrezno dovoljenje. Na podlagi enotnega dovoljenja za sezonsko delo, pa se lahko delo opravlja tudi več kot 90 dni. To dovoljenje izda upravna enota na podlagi soglasja zavoda.
Sezonska dela do 90 dni v koledarskem letu
Predpogoj za zaposlitev tujca sezonskega delavca za obdobje do 90 dni je torej izdano delovno dovoljenje. Delo s tem dovoljenjem ne sme presegati 90 dni v koledarskem letu. Postopek začne delodajalec, ki na zavodu odda vlogo z ustreznimi prilogami na predpisanem obrazcu. Vlogo se lahko odda po pošti ali se osebno dostavi na lokalno enoto zavoda.
Eden izmed ključnih pogojev za pridobitev dovoljenja je t. i. kontrola trga dela, kar pomeni preverjanje, ali so na seznamu brezposelnih oseb na voljo ustrezni kandidati iz Slovenije, ki bi lahko zasedli razpisano delovno mesto. Delodajalec lahko ta postopek opravi že pred oddajo vloge na lokalnem zavodu.
Delovno dovoljenje, ki ne presega 90 dni v koledarskem letu, je mogoče tudi podaljšati, prav tako je v tem obdobju možna menjava delodajalca.
Vizumska obveznost
Državljani tretjih držav, ki za vstop v Slovenijo potrebujejo vizum, morajo v skladu z navodili zaprositi za vizum tipa C na pristojnem slovenskem diplomatskem ali konzularnem predstavništvu v tujini. Vizum C omogoča bivanje v Sloveniji do 90 dni v kateremkoli 180-dnevnem obdobju. Ta pogoj velja na primer za državljane Filipinov, Indije, Pakistana in drugih držav, ki niso oproščene vizumske obveznosti.
Če pa tujec prihaja iz države, katere državljani za vstop v Slovenijo ne potrebujejo vizuma, lahko tujec delo opravlja samo na podlagi ustreznega delovnega dovoljenja.
Sezonsko delo nad 90 dni v koledarskem letu
Tujec, ki bo sezonsko delo opravljal več kot 90 dni, bo potreboval enotno dovoljenje s soglasjem za sezonsko delo. Vloga lahko odda delodajalec na pristojni upravni enoti ali tujec na slovensko diplomatskem-konzularnem predstavništvu v tujini. O »Prošnji za izdajo – podaljšanje enotnega dovoljenja zaradi opravljanja sezonskega dela« bo odločala upravna enota, ki bo pozvala zavod, da izda soglasje k enotnemu dovoljenju. Tudi v tem postopku morajo biti izpolnjeni vsi pogoji. Predhodno mora biti izvedena kontrola trga dela, pogoje mora izpolnjevati tako tujec kot delodajalec.
Vključitev gostinstva in turizma v sezonsko zaposlovanje tujcev predstavlja pomemben korak k reševanju kroničnega pomanjkanja kadra v času turistične sezone. Ob tem pa je priporočljivo, da se tako delodajalci kot tuji delavci seznanijo s pravnimi okvirji, postopki ter pogoji za zakonito in varno zaposlitev.
Neža Sevčnikar