![]() |
Občasno se kak invalidski upokojenec in kot tak uživalec invalidske pokojnine znajde v situaciji, ko ima možnost opraviti kak manjši posel, storitev, predavanje, pa ga zanima ali je to dovoljeno in ali s tem lahko ogrozi prejemanje invalidske pokojnine. |
Odgovor ni popolnoma enoznačen, saj je treba najprej ugotoviti za kakšno delo se invalidski upokojenec zanima ter tudi to ali je pri njem podana splošna ali poklicna invalidnost.
Vključenost v zavarovanje izključuje pravico do pokojnine
Tako kot je za invalidsko upokojitev (enako velja tudi za starostno ali vdovsko upokojitev) prenehanje zavarovanja pogoj za pridobitev invalidske pokojnine, je lahko??? ponoven vstop v zavarovanje razlog za izgubo invalidske pokojnine.
Iz določbe 8. odst. 116. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ZPIZ-2 namreč izhaja, da uživalec invalidske pokojnine izgubi pravico do invalidske pokojnine z dnem vzpostavitve obveznosti zavarovanja, v kolikor začne na območju Republike Slovenije ponovno delati ali opravljati dejavnost v obsegu, ki ima za posledico ponovno pridobitev lastnosti zavarovanca iz 14. člena (sklene delovno razmerje), 15. člena (se samozaposli), 16. člena (postane lastnik d.o.o.-ja ali ustanovitelj zavoda in hkrati poslovodna oseba) in 17. člena (kmet) tega zakona.
Enako velja, če bi začel ponovno delati ali opravljati dejavnost v tujini in bo na tej podlagi v tujini vključen v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Ne izgubi pa pravice do pokojnine uživalec invalidske pokojnine, ki je kategoriziran vrhunski športnik in se zaposli v državni upravi kot športnik. Pravica do invalidske pokojnine mu miruje od dne vzpostavitve obveznosti zavarovanja do dne prenehanja delovnega razmerja iz naslova zaposlovanja vrhunskih športnikov. Po prenehanju obveznega zavarovanja na tej podlagi se upravičencu ponovno začne izplačevati znesek že priznane in odmerjene pokojnine.
Pomen izboljšanja zdravstvenega stanja?
Sicer so to zelo redki primeri, ki pa se občasno le pojavijo, ko se zdravstveno stanje uživalca invalidske pokojnine trajneje izboljša in se želi ponovno reaktivirati, bodisi zaposliti ali odpreti kako samostojno dejavnost. V takem primeru je prvi korak ta, da se na ZPIZ-u preko izbranega osebnega zdravnika vloži zahtevo za ponovno oceno delazmožnosti. Na podlagi medicinske dokumentacije, ki je nastala po datumu ugotovljene kategorije invalidnosti ter osebnega pregleda, bo zavod ocenil, ali je dejansko prišlo do zadostnega izboljšanja zdravstvenega stanja, ki bi dopuščalo ponovno zaposlitev ali opravljanje samostojne dejavnosti. In obratno, v primeru negativnega mnenja o izboljšanju zdravstvenega stanja ostane še naprej uživalec invalidske pokojnine.
Ali je za invalidskega upokojenca dopustno delo preko civilnopravnih pogodb in drugih oblik dela?
V tem kontekstu se v praksi največkrat izpostavi vprašanje dopustnosti dela po avtorski pogodbi.
Če uživalec invalidske pokojnine ni zmožen opravljati nobenega organiziranega pridobitnega dela na trgu dela govorimo o splošni invalidnosti, zato taka oseba tudi ne more opravljati dela v okviru drugega pravnega razmerja (npr. avtorska, podjemna pogodba), začasnega ali občasnega dela upokojencev, osebnega dopolnilnega dela, brezplačnega kratkotrajnega dela ožjih družinskih članov…i.
V kolikor pa je uživalec invalidske pokojnine nezmožen opravljati svoj poklic niti nima več preostale delovne zmožnosti v svojem poklicu, govorimo o poklicni invalidnosti, ki pa ne onemogoča absolutno opravljanje del iz naslova civilnopravnih pogodb oz. drugih pravnih razmerij, ob predpostavki, da takšno delo ni povezano z ugotovljeno invalidnostjo.
Ni pa nobena težava in ovira za prejemanje invalidske pokojnine, če je invalidski upokojenec lastnik podjetja, npr. d.o.o.-ja, pri čemer seveda ne sme biti hkrati tudi poslovodna oseba.
Uživalec invalidske pokojnine je v obrazložitvi odločbe vedno seznanjen, da je dolžan obveščati zavod o vseh spremembah, ki utegnejo vplivati na nadaljnje prejemanje pokojnine. Po načelu, da je »bolje preventiva kot kurativa« priporočam, da se v primeru dvoma, še preden se uživalec invalidske pokojnine odloči prevzeti kako delo, posvetuje na ZPIZ-u ali je to dopustno ali ne oz. ali lahko celo izgubi pravico do invalidske pokojnine.
Dušan Bavec, univ. dipl. prav.
Svetovalec SC OZS