Na voljo spodbuda P2 Slovenskega podjetniškega sklada za zagon inovativnih podjetij
Na voljo so nepovratna sredstva, za katera bodo lahko zaprosila inovativna mikro in mala podjetja, ki so se registrirala od 1. 1. 2024 do 28. 2. 2025.
Ravne na Koroskem, 14.02.2025 ... j.š.
Slovenski podjetniški sklad (v nadaljevanju SPS) je danes v Uradnem listu RS št. 9/2025 objavil javni razpis P2 2025 – Spodbude za zagon inovativnih podjetij v letu 2025, ki ga razpisuje iz sredstev Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport. Za nepovratna sredstva bodo lahko zaprosila inovativna mikro in mala podjetja, ki so se registrirala od 1. 1. 2024 do 28. 2. 2025.
Namen produkta je sofinanciranje zagona inovativno usmerjenih podjetij, razvoja minimalno sprejemljivega produkta (MVP) ter lansiranja tržnih produktov na trg. Produkt je namenjen podjetjem, ki imajo produkt še v fazi razvoja (zaželena je faza prototipa), idejo za inovativni produkt ali storitev, ki so jo morda že validirali pri zgodnjih uporabnikih, ter ekipo z znanjem in jasno idejo o izdelavi produkta ali storitve in vstopu na trg. Pomembno pa je, da je operacija skladna z vsaj enim prednostnim področjem iz Slovenske strategije trajnostne pametne specializacije (S5).
Pavšalni znesek v višini 72.000 evrovizplačan v treh tranšah (1. tranša 12.000 evrov, 2. tranša 21.000 evrov in 3. tranša 39.000 evrov) omogoča upravičencem 100-odstotno financiranje zagona podjetij, ki so vezani na doseganje minimalno zahtevanih ciljev posamezne razvojne faze. Izplačila so izvedena na podlagi v celoti doseženih mejnikov posamezne razvojne faze operacije oz. najkasneje do 31. 3. 2027.
Med 19. februarjem in 4. marcem 2025 se bo v različnih slovenskih mestih/krajih odvilo sedem start-up treningov, na katerih bodo lahko potencialni prijavitelji pridobili podrobnejše informacije o razpisu P2 2025 in skozi serijo predavanj in praktičnih vaj s področja izgradnje poslovnega modela ('business model canvas') in tehnik 'pitch-a' preverili kakovost svoje inovativne poslovne ideje.
Start-up treninge bodo na različnih krajih izvajali naslednji partnerji nacionalnega start-up konzorcija: Inkubator Sežana, LUI, Primorski tehnološki park, Razvojni center novo mesto, SAŠA inkubator, Tehnološki park Ljubljana, Tovarna podjemov.
Udeležba na start-up treningih ni obvezna, prinese pa 7 točk (od skupno 100 točk) pri merilih za ocenjevanje vlog, hkrati pa se dobi vso potrebno znanje in napotki za uspešno prijavo na razpis P2 2025.
Prijave za udeležbo na start-up treningih zbirajo člani start-up konzorcija ločeno na podlagi določenega datuma oz. do zapolnitve prostih mest pri posameznem članu.
Po podpisu pogodbe obvezno sodelovanje z mentorjem
Po podpisu pogodbe o sofinanciranju s SPS je obvezno sodelovanje z mentorjem, ki bo na podlagi individualnih srečanj nudil pomoč podjetju v obliki svetovanja, prenosa znanja in izkušenj, nadgradnje kompetenc ter spodbujanja vseh aktivnosti, ki jih potrebuje in izvaja podjetje, da uspe prebroditi najbolj ranljive prve vstopne korake na trgu.
Lista start up mentorjev je dostopna na spletni strani SPS, do 31.7.2025 pa je potrebno skleniti pogodbo o mentoriranju z izbranim mentorjem.
Podjetja pa se bodo imela možnost vključiti tudi v specializirane programe Razvojniplus, ki bodo na enem mestu združevali vso ključno podporo, ki jo start-up podjetja potrebujejo za hiter prodor na trg in globalno rast.