Delavci v Evropi so v številnih panogah izpostavljeni rakotvornim snovem. Spletno mesto Stop Carcinogens at Work ponuja praktične rešitve za prepoznavanje tveganj in zaščito zdravja na delovnem mestu. Več o tem pa v članku. |
V različnih gospodarskih dejavnostih v Evropi obstaja tveganje, da so delavci izpostavljeni rakotvornim dejavnikom. Rakotvorne snovi se uporabljajo ali nastajajo med delovnimi procesi na gradbiščih, v bolnišnicah, kemični industriji, majhnih obrtnih delavnicah itd. Kako zaščititi delavce pred škodljivo izpostavljenostjo?
Spletno mesto www.stopcarcinogensatwork.eu, ki je nastalo na pobudo Načrta za opuščanje rabe rakotvornih snovi na delovnih mestih (Roadmap on Carcinogens), vsebuje bistvene smernice za delodajalce, strokovnjake za varnost in zdravje pri delu ter delavce. Pomaga pri prepoznavanju rakotvornih snovi in obiskovalce usmerja k praktičnim rešitvam.
Dejstva
Spletno mesto pomaga pri ugotavljanju, ali so delavci izpostavljeni tveganju. Preprosto raziščite, ali so rakotvorne snovi prisotne v določeni gospodarski dejavnosti ali poklicu. Platforma ne ponuja le pregleda snovi, ki so lahko prisotne na delovnem mestu, temveč tudi praktične, lahko razumljive informativne liste za vsako od njih. Ti jedrnati informativni listi se osredotočajo na uporabne informacije.
Rešitve
Od prepoznavanja rakotvornih snovi vas platforma vodi do ustreznih ukrepov in rešitev. Vsebuje številne primere strategij zaščite, ki so vse usklajene s tako imenovanim načelom STOP: začenši z zamenjavo za popolno odpravo tveganja za izpostavljenost, tehničnimi ukrepi, organizacijskimi ukrepi in osebno varovalno opremo kot zadnjo možnostjo.
O Načrtu za opuščanje rabe rakotvornih snovi na delovnih mestih (Roadmap on Carcinogens)
Načrt je prostovoljna shema EU za preprečevanje izpostavljenosti delavcev rakotvornim snovem na delovnem mestu. Z izmenjavo znanja, rešitev in orodij spodbujamo in pomagamo drugim pri ozaveščanju in ukrepanju. K izvajanju načrta so se zavezala ministrstva številnih držav EU (tudi slovensko Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti), pa tudi Evropska konfederacija sindikatov (ETUC), BusinessEurope (evropsko delodajalsko združenje), Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA), Evropska agencija za kemikalije (ECHA) in Evropska komisija. Več informacij poiščite na spletni strani Načrta za opuščanje rabe rakotvornih snovi na delovnih mestih.
Vir: OZS