Malo gospodarstvo, ki zajema mikro in mala podjetja ter samostojne podjetnike, ima pomembno vlogo tako v slovenskem, kot tudi v svetovnem gospodarstvu, saj predstavljajo skoraj 99% celotnega slovenskega gospodarstva in ustvarjajo več kot 60% dodane vrednosti. Mikro in mala podjetja ter samostojni podjetniki omogočajo lokalnemu prebivalstvu - vključno z nekaterimi najbolj ranljivimi sloji, kot so na primer ženske in mladi - da razširijo svoje dohodke, ustvarijo nove vire gospodarske rasti in ustvarjajo dodatna delovna mesta (vključno s samozaposlitvijo) na manj razvitih območjih. Tako lahko trdimo, da je podjetništvo gonilna sila inovacij, s tem pa so seveda pomembne spodbude, ki imajo zelo pomembno vlogo v gospodarstvu.
Za uspešno poslovanje malega gospodarstva so najpomembnejši kompetentni nosilci dejavnosti in zaposleni. Za dobro opravljanje dela potrebujejo specifična znanja s področja prodaje, marketinga, računalniške pismenosti, tujih jezikov, komunikacije, poznavanja računovodstva, itd., da lahko na trgu tudi preživijo. Poleg tega je zelo pomembno povezovanje posameznih deležnikov in skupna ponudba. Obrtniki in podjetniki morajo delovati podjetno in svoj izdelek ali storitev na pravi način predstaviti in prodati kupcu, za kar pa je potrebno obvladovati celoten proces od ideje do prodaje. Le na ta način se lahko podjetje razvija in odpira nova delovna mesta.
Neizkoriščen potencial regije so mladi, še zlasti mladi brezposelni z višjimi stopnjami izobrazbe. Aktiviranje in pomoč mladim pri prepoznavanju podjetniških idej in njihovi realizaciji je nujno okrepiti, prav tako pa povečati povezanost mladih z gospodarstvom v različnih oblikah sodelovanja in reševanja problemov.
V regiji je pomanjkanje tehniških kadrov veliko, zato je pomembno že mladim v osnovnih šolah predstaviti obrtniške poklice in jih usmerjati v le-te.
Dolgoročni cilj oz. namen operacije je spodbujanje podjetnosti, podjetniške kulture, inovativnosti in ustvarjalnosti prebivalcev Mežiške doline, s poudarkom na mladih. Z operacijo želimo doprinesti k ohranjanju obstoječih delovnih mest v malem gospodarstvu in soustvarjati pogoje za nastanek novih delovnih mest.
Kratkoročni oz. operativni cilji operacije so:
V projektu smo sodelovali OOZ Ravne na Koroškem, ALP Peca in Osnova šola Prežihovega Voranca.
Dvig kompetenc samozaposlenih in zaposlenih v malem gospodarstvu
V začetni fazi izvajanja operacije smo pripravili kratek anketni vprašalnik o potrebah podjetij po neformalnem izobraževanju in usposabljanju. Na podlagi rezultatov ankete smo pripravili program izobraževanja ter v jeseni 2017 pričeli z izvedbo izbranih brezplačnih izobraževanj in usposabljanj. Izvedli smo naslednja izobraževanja:
Sodelovanje z osnovnimi šolami v Mežiški dolini – približajmo podjetništvo ter druge dejavnosti in poklice mladim
V okviru tega sklopa smo osnovnošolcem sedmih, osmih in devetih razredov predstavljali različne poklice in poti, da pridejo do njih, oziroma jih vodili skozi spoznavanje načrtovanja podjetniške poti.
Na Osnovni šola Črna na Koroškem smo v okviru krožka učencem predstavljali različne poklice.
Na Osnovni šoli Mežica smo v okviru pouka vsem osmošolcem predstavili različne poklice in poklicne poti, na koncu pa smo v okviru tehničnega dne pobližje spoznali poklice tudi pri samih obrtnikih.
Na Osnovni šoli Franja Goloba Prevalje smo v okviru podjetniškega krožka izdelali poslovni načrt za uresničitev podjetniške ideje.
Tudi na Osnovni šoli Koroških jeklarjev smo v okviru podjetniškega krožka izdelali poslovni načrt.
Skupina učencev sedmih razredov iz Osnovne šole Prežihovega Voranca je izdelala raziskovalno nalogo z naslovom Že veš, kako naprej?. Anketirali so sedmo in devetošolce, starše, predstavnike malega gospodarstva ter tiste, ki so delo poiskali v tujini. Rezultate raziskovalne naloge so predstavili javnosti na prireditvi ob 40 letnici OOZ Ravne na Koroškem.
Sodelovali smo tudi na poklicni tržnici, ki jo za deveto in osmošolce organizirata OŠ Koroški jeklarji in OŠ Prežihov Voranc.
Sekcija za mlade pri Območni obrtno podjetniški zbornici Ravne na Koroškem
Sestavili smo skupino petih mladih brezposelnih, s katerimi smo se večkrat sestali in jih usmerjali na pot podjetništva. V okviru projekta smo jim nudili različne podjetniške delavnice ter jih usmerjali na aktualna brezplačna podjetniška izobraževanja, ki so jih izvajali drugi izvajalci, bila pa so koristna tudi za te mlade.
predstavitev projekta Aktivnost in podjetnost na 40 obletnici OOZ Ravne na Koroškem