Slovenski podjetniški sklad in Slovenska izvozna in razvojna banka sta lani podprla več kot 1500 projektov malih in srednjih podjetij. Sledijo novi razpisi. |
Lani je Slovenski podjetniški sklad v okviru spodbujanja malih in srednjih podjetij z dolžniškimi viri podprl več kot 700 projektov. Na javnih razpisih za dodeljevanje bančnih kreditov s subvencijo obrestne mere je bilo podprtih 477 projektov z garancijami v višini 89,82 milijona evrov za ugodne bančne kredite v višini 134,55 milijona evrov (za 190,57 milijona investicij).
Slovenski podjetniški sklad je podprl tudi 236 projektov v skupni višini 5,5 milijona evrov na javnem razpisu za dodeljevanje mikrokreditov za mikro in mala podjetja v višini 25 tisoč evrov.
Kredite so dodeljevali tudi prek SID banke. Do konca leta je za spodbujanje tehnološko-razvojnih projektov SID banka odobrila 28 vlog. Sklad je črpan v višini 119,4 milijona evrov. Lani sta bila za MSP odobrena dva kredita v skupni višini 5 milijonov evrov.
Podeljena so bila tudi sredstva iz v letu 2013 vzpostavljenega posojilnega sklada za spodbujanje razvoja malih in srednje velikih podjetij. Lani je tako bilo odobrenih 269 kreditov v skupni vrednosti 56,2 milijona evrov.
Lani je bilo sklenjenih tudi 31 pogodb v vrednosti 49,8 milijona evrov za spodbujanje naložb, poslovanja in kapitalskega utrjevanja MSP. Posojilni sklad je namenjen financiranju podkapitaliziranih MSP.
Nove priložnosti za MSP
Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo v tem mesecu za MSP pripravljajo razpise s področja regionalnega razvoja, turizma, lesarstva ter internacionalizacije, podjetništva in tehnologije. 1,5 milijona evrov je namenjenih sofinanciranju individualnih nastopov podjetij na mednarodnih sejmih v tujini v letu 2017. Maksimalna vrednost sofinanciranja je 8.000 evrov na podjetje.
Višina razpisanih sredstev na razpisu
Sofinanciranje večjih začetnih investicij na problemskih območjih je 3 milijone evrov. Sredstva so namenjena sofinanciranju večjih investicij v (ne) opredmetena osnovna sredstva na območju Pokolpja, Posavja (Hrastnik, Radeče) in Maribora s širšo okolico.
MSP-ji in samostojni podjetniki se lahko prijavijo tudi na razpis za spodbujanje izvedbe aktivnosti za razvoj in promocijo novih integralnih turističnih proizvodov in storitev. Cilj teh dejavnosti je okrepiti konkurenčnost in kakovost na vseh področjih in ravneh slovenskega turizma.
Pet milijonov evrov je na voljo za spodbude za MSP za razvoj in uvajanje novih produktov v lesarstvu 2.0. MSP-ji, ki bodo uspešni na razpisu, bodo pridobili od 50 tisoč evrov pa vse do 500 tisoč evrov sredstev. Namen razpisa je spodbujanje uvajanja izdelkov, storitev in procesov na področju predelave lesa, kar bi pomenilo tudi rast MSP.
Trenutno odprti javni razpisi za MSP, na katere je prijava še možna: